History (Only in Polish)

Historia powstania przemiennika SR3GW, podobnie jak historia klubu, to wynik serii rozmów, wielu pomysłów i obserwacji, z których powoli wykluła się myśl:

- A może nasz klub spróbuje uruchomić przemiennik trochę inny niż wszystkie?

W sumie, powodów uruchomienia przemiennika było naprawdę sporo, między innymi takie:

- szersze zagospodarowanie pasma 70 cm, które coraz częściej używane jest przez inne służby, a zbyt rzadko przez krótkofalowców,
- ułatwienie kontaktu lokalnego krótkofalowcom,
- przetestowanie sterowników do takiego urządzenia jak przemiennik,
- uruchomienie dodatkowych usług, czyli informacji automatycznych, komunikatów głosowych itp.,
- sprawdzenie się konstruktorsko, jako krótkofalowcy w wykonaniu takiego zadania.

Dość szybko przymiarki teoretyczne przerodziły się w działania praktyczne. Okazało się jak zwykle, że grupa ludzi jest w stanie zrobić więcej niż jedna osoba. Każdy zaangażował się tak, jak potrafił. Dyskusje nad pojawiającymi się problemami, szybko owocowały realizacjami. Internet, własne szuflady, aukcje na Allegro i Ebay'u, a także wizyta we Frankfurcie pozwoliły na przygotowanie materiałów do pierwszego uruchomienia. W międzyczasie złożyliśmy dokumenty w Delegaturze Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Zielonej Górze i otrzymaliśmy stosowne pozwolenie radiowe.

Większość przymiarek i pomysłów, miała miejsce w 2009 roku. Jednak przemiennik cały czas się rozwija. Duszą, motorem projektu i realizacji jest Rafał SP3HTF. W działaniach pomagają mu koleżanki i koledzy z klubu SP3YPR. W dziale zdjęcia można zobaczyć, jak wyglądał i wygląda przemiennik, na poszczególnych etapach prowadzonych eksperymentów.

Copyright © 2006-2018 SP3YPR